Täna algavale Alutaguse suusapeole on tulemas üle 1000 osaleja

09.02.2024

Alutaguse talvevõlumaa! Foto: Tarmo Haud

Estoloppeti teise etapi avab täna õhtul kell 20:00 proloogina vabatehnikas peetav ajavõtuta ÖÖmaraton, kus osalejad lähevad metsa vahele vastavalt 10 km või 21 km rada läbima pealampide valgel. 46. klassikatehnikas peetava Alutaguse maratoni lähe kõige pikemale distantsile (43 km) antakse laupäeval kell 11:00 ning poolmaratonile (21 km) minejad saavad rajale 12:00. Suusapeole on kahe päeva jooksul kokku oodata üle 1000 inimese.

Lund on Ida-Virumaal korralikult ning võistluskeskus on osalejate vastuvõtuks valmis. Parkimine on kõikidele tasuta ning korraldatud nii, et suusatajad jõuaksid sõidukini minimaalse jalavaevaga.


Estoloppeti teise etapi radadele Alutagusel annavad tänavu ekspertide silme all viimase lihvi lausa kaks rajamasinat, millest üks sõidutati Ida-Virumaale Tartust. Kogu töö toimub Eesti ühe legendaarseima rajameistri ja võistluse tehnilise delegaadi Eido Tasalaini juhendamisel.


Pikka aega samas rollis olnud suusasündmuse korraldaja Tiit Pekk sooritab Alutagusel rajamasina roolis elu esimese “eksami”. Spordimees on aastate jooksul saanud käe külge panna ning korraldajate hoolsusel näpuga järge vedada nii maailmakarikasarjades, maailmameistrivõistlustel ja kolmel korral olümpiamängudel, kuid iseenda seatud nii-öelda latti tuleb tal ületada esmakordselt.


Võimaluse rajamasinaga töötamist õppida pakkus talle välja Tasalain. “Läksin piltlikult öeldes teise klassi ja püüdsin aru saada, milline see töö siis päriselt välja näeb. Siiani olen tehnilise delegaadi rollis saanud olla väga nõudlik ja tingimusi esitada, nüüd näen ise, kuidas on seda kõike endale seatud nõudmiste järgi täita. Ütleme nii, et rajale lubaks end ehk alles veel rohelise vahtralehega,” ütles Pekk heatujuliselt.


Igapäevaselt Jõulumäe Tervisespordikeskuse juures toimetav Eido Tasalain selgitas, et vahel nõuavad tehnilised delegaadid rajameistritelt asju, mille teostamine on väga komplitseeritud. “Kui ilmastikuolud suusatamist ei soosi, siis on ideaalsete tingimuste loomine pehmelt öeldes keeruline. Seda kõike on lihtsam mõista, kui oled ise roolis ning adud päriselt, et nii masinatel kui meestel on oma võimete lagi,” sõnas Tasalain.


“Kui rajapõhi on jääs, siis ühe ööga sinna lisandunud värske lumega väga imesid ei tee. Kui arvestades, et näiteks maratoni raames tahaks seal korraga suusatamist nautida märkimisväärne hulk inimesi, siis pigem on mõistlik sündmus sellisel juhul edasi lükata, nagu otsustati Tamsalu-Neeruti maratoni puhul,” selgitas ta.


Üks rajatraktor suudab rajal edasi liikuda keskeltläbi 5 kuni 7 km tunnis ning reeglina toimub kogu töö öösel. Perfektse suusaraja ettevalmistus algab esimese lumega. “Kui lund sajab, siis saab traktoriga põhja kinni talluda ning loota, et ilmateade on natukenegi sinu sõber.Nii saab paari kuuga hea tugeva ja kandva rajapõhja, kuhu siis võistluse eel toimuva viimase hooldusega jälg sisse lõigata.”


Öö enne 46.Alutaguse maratoni põhipäeva ehk vahetult pärast ÖÖmaratoni lõppu tuleb kahel traktoril pika maratoni ring läbida kokku kahel korral. “Esimene teeb raja pehmeks ja siledaks ning teise ülesanne on klassikajälje lõikamine. Traktoril on spetsiaalne jälje lõikaja, millel on ees frees ja veel üks lisafrees, mida saad muuta survega mängides ehk õigel ajal maha pannes ja üles tõstes.”


Suurepärase klassikaljäljega raja tegemiseks peab roolikeerajal olema hea tunnetus. “Ühe jutiga seda kõike ära ei tõmba, sa pead väga hästi teadma, kuhu tulevad jälje katkestused ja kust kuhu lõigata nii, et rada oleks sirge. Kui midagi läheb valesti, siis tuleb nullist alustada. Käsi väriseda ei saa ja seda saab treenida vaid harjutades,” lisab Tasalain.


Tiit Peki võimet asjadest aru saada ja huvi ka ise käed külge panna hindab ta kõrgelt. “Rajameistreid pole mitte kunagi ülearu ning heade kolleegide lisandumise üle on mul ainult hea meel. Kuna Tiit on minu juhendamisel kõik olulised nüansid ära proovinud ja teab nii rada kui reegleid hästi, siis tuleb tal eksamitöö ära teha. Kas ta sellest ka läbi saab, see on hoopis teine teema,” ütleb Alutaguse tehniline delegaat heatahtlikult.


Kuna tegemist on klassikatehnikas peetava maratoniga, siis tuleb Eido Tasalainil hea seista ka selle eest, et osalejad vastavaid reegleid järgiks. “Meil on kolm või neli erinevat punkti, kus me suusatajate tehnikat filmime. Rahvasuusatajatele puhul juhime me pigem lihtsalt tähelepanu sellele, et klassikatehnikas maratoni tuleb ka vastavalt läbida. Poodiumikohtadele pretendeerijate puhul reageerime eksimuste korral kõige karmimal moel,” märkis ta.

 

Rajakaardi leiab siit! 

 

Ajakava:


Reede, 9. veebruar


17:00 - 20:00 stardimaterjalide väljastamine
20:00 IV ÖÖmaraton 21km ja 10km start (vabatehnika)
 
Laupäev, 10. veebruar


9:00 - 12:00 stardimaterjalide väljastamine
11:00 maratoni start (43 km)
11:05  Suusabussi suusatund lastele
11:40 MINI Estoloppeti Farmi lastesõidud  (500 m ja 2000 m)
12:00 poolmaratoni start (21 km)
14:30 autasustamine
 

 
 
 

 

   ...